Artykuł gościnny Jagody Horodeckiej, @opodatkowana
W odpowiedzi na to pytanie najczęściej pada słynne „to zależy”. Dokładniej zależy przede wszystkim od tego, czy w rozliczeniu rocznym wyjdzie nadpłata (zwrot podatku) czy dopłata (konieczność dopłacenia podatku).
Poza kwestią finansową, trzeba też mieć na uwadze niespodziewane okoliczności, np. techniczne problemy z wysłaniem zeznania przez Internet.
Kiedy warto się pospieszyć ze złożeniem deklaracji?
Warto pospieszyć się ze złożeniem deklaracji, gdy w rozliczeniu rocznym otrzymamy zwrot nadpłaty. Im szybciej deklaracja zostanie przesłana, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Pamiętaj, że co prawda deklaracje można składać od początku stycznia, niemniej zostaną one uznane jako złożone najwcześniej z datą 15 lutego.
Przykład
Pani Kasia złożyła deklarację PIT elektronicznie 15 lutego 2020 roku i tego też dnia uzyskała UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Organ Skarbowy od dnia złożenia deklaracji ma maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłaty, a zatem Pani Kasia otrzyma zwrot podatku najpóźniej 1 kwietnia.
Jeżeli jednak Pani Kasia złożyłaby deklarację osobiście w urzędzie 15 lutego, to urząd miałby aż 3 miesiące na zwrot podatku, tj. do 16 maja.
Skoro termin do zwrotu podatku liczy się najwcześniej od 15 lutego, to czy opłaca się złożyć deklarację przed tą datą?
Tak, ponieważ deklaracja może być już wcześniej wstępnie zweryfikowana a zatem otrzymanie zwrotu również może nastąpić wcześniej, jednak nie wcześniej niż z dniem 15 lutego.
Dodatkowo trzeba mieć na uwadze ewentualne problemy ze złożeniem deklaracji. Doskonałym przykładem jest obecna sytuacja – stan epidemii, podczas którego ograniczone są możliwości wyjścia z domu. Pojawiły się zatem przeszkody w możliwości złożenia deklaracji w formie tradycyjnej – osobiście bądź za pomocą operatora pocztowego. Pozostaje możliwość wrzucenia dokumentu do skrzynki podawczej, jednak w tym wypadku nie otrzymamy potwierdzenia złożenia deklaracji.
Kiedy warto czekać ze złożeniem deklaracji?
Tu Cię pewnie zaskoczę, w zasadzie to lepiej nie czekać ze złożeniem deklaracji, nawet w przypadku konieczności dopłaty podatku. Przepisy nie wymagają, by zapłata podatku z rocznego rozliczenia była dokonywana łącznie (w tym samym czasie) ze złożeniem samej deklaracji. Ważne jedynie, by zarówno ze złożeniem deklaracji jak i ewentualną wpłatą zdążyć przed końcem kwietnia.
W praktyce oznacza to, że deklarację PIT możemy złożyć już w styczniu, a na wpłatę należnego podatku mamy czas do końca ostatecznego terminu na złożenie deklaracji.
Przykład
Pani Kasia złożyła deklarację PIT elektronicznie 15 lutego 2020 roku i tego też dnia uzyskała UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). W rozliczeniu rocznym wyszła jej dopłata w kwocie 350 zł. Pani Kasia może wpłacić należny podatek zarówno 15 lutego, jak i 30 kwietnia.
W obecnej sytuacji warto jeszcze dodać kilka słów właśnie dotyczących terminu złożenia deklaracji. Jak wiadomo – zwykle na roczne rozliczenie podatkowe mamy czas do końca kwietnia. Aktualnie, termin ten został przesunięty o kolejny miesiąc, tj. do 31 maja 2020 r., a ponieważ w tym roku wypada on w niedzielę, zeznania podatkowe powinny trafić do skarbówki do 1 czerwca 2020 r.
Powyższe oznacza, że negatywne konsekwencje (tj. naliczanie odsetek oraz odpowiedzialność karno-skarbowa) będą mogły być stosowane dopiero po 1 czerwca 2020 roku.
opracowanie:
Jagoda Horodecka
Świetna księgowa, współpracująca z AKS Kancelaria Prawna i prowadząca własne biuro rachunkowe. Aktywnie szerzy wiedzę podatkową w sieci na profilu IG @opodatkowana
opieka merytoryczna:
Aleksandra Kasińska-Skiba
radca prawny, doradca podatkowy
Artykuł nie stanowi indywidualnej porady prawnej. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w swojej sprawie skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy albo wysyłając maila na adres akasinska@aks-kancelaria.pl
Podstawa prawna: art. 45 ust 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; art. 15zzj ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw; Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2020 r. w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę od niektórych zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. w związku z COVID-19